Cheb na Historickém sympoziu ve Vídni

Cheb byl prezentován prostřednictvím činnosti Nadačního fondu Historický Cheb

Město Cheb sklízí mezinárodní uznání za aktivity, které umožnily nejen odborníkům, ale i veřejnosti seznámení s mimořádným komplexem historických krovů v měšťanských domech na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Ve čtvrtek 4. října se na pozvání Spolkového památkového ústavu Rakouska sešli odborníci ze tří zemí, aby si vzájemně představili výsledky svých projektů. Iniciátorem a organizátorem setkání se stalo vídeňské pracoviště, oddělení pro architekturu a stavební techniky, které v loňském roce dokončilo pasportizaci krovů historické části města. Mezi pozvanými byli pracovníci památkového ústavu z města Steyer,  "krovaři"z oblasti Waldviertel, svoje zkušenosti přednesli historici, pracující ve vídeňském Hofburku. Jihočeské historické krovy prezentoval Jiří Bláha z Centra Excelence v Telči.

Cheb byl nejprve prezentován prostřednictvím činnosti Nadačního fondu Historický Cheb, jehož aktivity v projektu Historické krovy - chebský fenomén představila Marcela Brabačová, předsedkyně správní rady fondu. Ve svém projevu shrnula všechny kroky projektu, které vedly v pouhých osmi měsících k vydání publikace, instalaci výstavy, vytištění českých a německých katalogů k výstavě, prezentaci chebských krovů na domácích i zahraničních veletrzích a vydání množství propagačních materiálů. Největší zájem v publiku vyvolala informace o zřízení prohlídkové trasy, která, jak lze z reakcí přítomných soudit, je počinem naprosto mimořádným. A to tím spíše, že si ji zřídilo samo město a také ji prostřednictvím svého infocentra samo provozuje. Komplex chebských historických krovů pak odborně představil a zhodnotil Michal Panáček, který s městem Cheb, resp. s oddělením památkové péče města spolupracuje více než tři roky a na aktivitách nadačního fondu má svůj významný podíl.

Informace z Chebu, které včera zazněly ve Vídni, měly okamžitý ohlas, někteří z přítomných už si domluvili soukromou návštěvu a v plánu je také společné setkání evropských odborníků památkové péče v oblasti historických krovů v Chebu.

Zřizovatelem Nadačního fondu Historický Cheb je město Cheb.

Navštivte stránky dalších projektů či webové stránky města.

Oficiální webové stránky města Chebu | Interaktivní encyklopedie města Chebu | Cheb na Facebooku