Tesařská dílna v Chebu na náměstí.

Tesařská dílna 2. - 7. září 2019

Dny evropského dědictví (European Heritage Days) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. V rámci EHD jsou pořádány nejrůznější doprovodné akce - přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy.

Město Cheb a Nadační fond Historický Cheb připravily pro rok 2019, kdy uplynulo 700 let od vzniku nejstaršího zachovaného krovu na území ČR, unikátní program. Svým obsahem byl program vhodný jak pro veřejnost, tak pro školy jako dějepisná a matematická exkurze s přesahem do kariérového vzdělávání.

Cílem projektu bylo vzkřísit historické postupy práce se dřevem, ukázat um starých mistrů tesařů a dokázat, že fyzikální zákony, o nichž se děti učí na základních školách, v praxi skutečně fungují. Edukační části programu se zúčastnilo 700 žáků ze škol Karlovarského kraje, jedna třída přijela z kraje Ústeckého, konkrétně z Mostu.

Byla realizována ukázková výroba a stavba zmenšené repliky krovu presbytáře františkánského kláštera. Se stavbou se započalo v pondělí 2. 9. 2019. Každý den tesař a jeho pomocníci postavili s původními nástroji část krovu. Jejich práci dětem vysvětloval historik, pedagogové je pak seznámili blíže s tradičním řemeslem pomocí pracovních listů. V sobotu 7. září 2019 byl krov slavnostně vztyčen.

Také o dalším využití této repliky historického krovu má město jasnou představu. Stane se součástí přístřešku v komunitní zahradě na Májové ulici, pod kterým nadační fond postaví obecní pec. 

Zřizovatelem Nadačního fondu Historický Cheb je město Cheb.

Navštivte stránky dalších projektů či webové stránky města.

Oficiální webové stránky města Chebu | Interaktivní encyklopedie města Chebu | Cheb na Facebooku