Tesařský mistr z Německa věnoval Chebu modely unikátních krovů

Když město Cheb začínalo s podrobným průzkumem dřevěných krovů na chebském historickém náměstí, netušilo, že objeví unikát, který se nezachoval nikde jinde v Evropě. Původ nejstarších dřevěných konstrukcí sahá až do vlády Karla IV. Prvotní průzkum proběhl v letech 2015 – 2016 a od té doby se aktivity kolem krovů rozrostly.

Mistr tesař Josef Hauer z města Parkstein (okres Neustad) v roce 2018 vyrobil pro Nadační fond Historický Cheb dva modely krovů – Gablerova domu a kostela Zvěstování Panny Marie. Tento dar předal na slavnostní vernisáži výstavy, na které měli Chebané poprvé možnost shlédnout i další jeho díla.

V loňském roce se zástupci města Chebu zúčastnili v Parksteinu vernisáže výstavy dalšího modelu krovu tesaře Hauera, tentokrát kostela, který stával v německém Mnichově. Tento velikostí naprosto mimořádný model, včetně devatenácti dalších, dnes pan Josef Hauer slavnostně předal starostovi města Cheb. Jeho jediným přáním je, aby měla široká veřejnost jak z Čech, tak z Německa, možnost si je kdykoliv prohlédnout.

Hodnota tohoto daru je pro město, které je už dnes s fenoménem historických krovů spojováno na celorepublikové úrovni významná. Prostory městského špejcharu v Hradební ulici,  naplněné modely krovů a dalšími předměty a exponáty týkajícími se střešních konstrukcí, by se mohly stát součástí již druhé tematické prohlídkové trasy. Cenu těchto modelů krovů odborníci odhadují zhruba na dva miliony korun, významnější je ale jejich společenský význam na úrovni česko-německého partnerství a také význam vzdělávací.

Zřizovatelem Nadačního fondu Historický Cheb je město Cheb.

Navštivte stránky dalších projektů či webové stránky města.

Oficiální webové stránky města Chebu | Interaktivní encyklopedie města Chebu | Cheb na Facebooku