Slavíme výročí 700. let nejstaršího krovu v Čechách

V roce 2019 uplyne 700. let od postavení krovu nad presbytářem františkánského kláštera v Chebu. Ten je nejstarším známým dendrochronologicky datovaným krovem na území České republiky. Zveme Vás na akce spojené s touto významnou událostí.

Výstava Historické krovy Chebu a Hofu - tesařská tradice napříč hranicemi Ke shlédnutí ve františkánském kostele od 29. 5. do 30. 9. 2019 Původní a současná podoba krovu presbytáře je prezentována na výstavě, připravené na základě podrobného zaměření a průzkumu krovu. Součástí výstavy jsou přednášky pro odborníky.

Tesařská dílna 2. - 7. 9. 2019 Dílna bude v provozu denně na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Slavnostní zahájení 2.9.2019 ve 14 hodin. Dílna, uspořádaná v rámci zahájení Dnů evropského dědictví, bude ukázkou historického způsobu práce tesařů - projektování, přípravy materiálu a zpracování materiálů - vše na náměstí ve veřejném prostoru. Práci tesařů bude komentovat stavební historik, pořádáme doprovodné akce pro rodiče s dětmi, řemeslníky, odborníky. Školním skupinám nabídneme hodinové workshopy s výkladem a pracovními listy. Práce vyvrcholí v sobotu 7.9. 2019 stavbou repliky nejstaršího krovu v Čechách.

Mezinárodní konference a setkání odborníků na historické krovy Kulturní centrum Svoboda 17. - 18. 10. 2019
Konference představí unikátní komplex chebských krovů a zaměří se na možnosti prezentace této památky různým cílovým skupinám.

logos logos logos

 

Všechny akce k výročí 700. let jsou financovány vícezdrojově. Děkujeme všem institucím a sponzorům za podporu nadačního fondu

Zřizovatelem Nadačního fondu Historický Cheb je město Cheb.

Navštivte stránky dalších projektů či webové stránky města.

Oficiální webové stránky města Chebu | Interaktivní encyklopedie města Chebu | Cheb na Facebooku

Souvisí s projektem

2019

Tesařská dílna v Chebu na náměstí.

Tesařská dílna v Chebu na náměstí.

Tesařské řemeslo v Chebu na náměstí. S původním nářadím a tradičním způsobem vznikla replika nejstaršího krovu. Účastníci viděli středověkou geometrii, ruční sekání trámů, sroubení a vztyčení krovu.

 

Více
Výstava Historické krovy Chebu a Hofu - tesařská tradice napříč hranicemi

Výstava Historické krovy Chebu a Hofu - tesařská tradice napříč hranicemi

13. června 2019 se konala slavnostní prezentace výstavy „Historické krovy měst Cheb a Hof – tesařská tradice napříč hranicemi“, na kterou veřejnost zvalo město Cheb a městský Nadační fond Historický Cheb.

 

Více
Mezinárodní konference odborníků na historické krovy

Mezinárodní konference odborníků na historické krovy

V rámci mezinárodního projektu „Historické krovy měst Cheb a Hof – tesařská tradice napříč hranicemi“ se v Kulturním centru Svoboda v Chebu ve dnech 17. – 19. října 2019 konalo konferenční setkání odborníků na historické krovy. Ti se sešli, aby diskutovali o možnostech vhodné prezentace a šetrného zpřístupňování historických krovů v různých typech objektů.

 

Více